Dahl z soczewicy

Napisał/a: Pavel
Kuchnia: kuchnia indyjska
Rodzaj dania: Dania główne
Dahl z soczewicy
Składniki:

1 duża cebula
kubek obranej czerwonej soczewicy
2 kubki wody
3 duże ziemniaki
2 marchewki
mniejsza garść drobno podartych różyczek kalafiora
2 cm kawałek imbiru
1 łyżeczka kminku rzymskiego
1 łyżeczka gorczycy
1/2 łyżeczki soli
przyprawy: garam masala, sól, sos sojowy lub odrobina bulionu warzywnego

Przygotowanie:

W kuchni indyjskiej dahl jest synonimem potraw z roślin strączkowych. Istnieją dziesiątki rodzajów dhalów. Ten z czerwoną soczewicą należy do najbardziej klasycznych. W porównaniu z autentyczną koncepcją jest uproszczona, aby skrócić przygotowanie nawet w normalne dni robocze. Chodźmy.

Drobno posiekaną cebulę podsmażyć na oleju rzepakowym na złoty kolor. Do jeszcze gorącego oleju dodaj łyżeczkę (całą) kminku rzymskiego i gorczycę. To uwolni ich aromat. Gdy cebula zacznie się złocić, zetrzyj imbir (drobno) i krótko podsmaż. Dodaj do smaku garam masala (jeśli go nie masz, sprawdzi się też połączenie curry i chilli con carne), podsmaż bardzo krótko, aby zciemniała i stała się pachnąca, ale nie gorzka. Zalej wrzątkiem, dodaj sól (część soli wchłoną ziemniaki) i dodaj czerwoną soczewicę (stosunek soczewicy do wody wynosi 1:2).

W pierwszej fazie soczewica zacznie wchłaniać wodę i nie trzeba ich mieszać. W międzyczasie przygotujemy warzywa, które pokroimy na małe kawałki, aby dobrze się ugotowały. Po około pół godzinie soczewica powinna zacząć się rozkładać i tworzyć gęstą papkę. W związku z tym warto oszacować właściwy moment dodania warzyw do garnka, aby był „w sam raz”: najpierw pokrojone w kostkę ziemniaki, później kalafior, a na końcu marchewki. Możemy również użyć innych warzyw – cukinii, dyni, batatów itp.

Gdy soczewica wchłonie całą wodę, należy ją regularnie mieszać, aby zapobiec jej spaleniu. Jeśli dal jest zbyt gęsty, zalej go wodą. W pewnym momencie dhal rozgnieci się i zacznie bulgotać i tryskać „jak wulkan”. Spróbuj warzyw i dopóki są ugotowane, jest gotowe. Do smaku dodaj sól lub trochę sypkiego bulionu warzywnego, zmiażdżony czosnek (w oryginalnej recepturze dodaje się go natychmiast do cebuli, ale wtedy całkowicie traci aromat), dobrze wymieszaj.

Jeśli masz świeżą gałązkę kolendry, drobno ją posiekaj i wymieszaj z jeszcze gorącym dhalem. Idealnym dodatkiem jest ryż jaśminowy.

Dahl to jedno z tych satysfakcjonujących dań, które można gotować w większych ilościach (chociaż przygotowanie trwa nieco dłużej). Smaki mieszają się w nim i można je podgrzać następnego dnia. Jednak Indianie zawsze gotują ją na świeżo.

Liczba porcji:
2-3 porcje
Czas przygotowania:
45 minut