Polenta: jak wykorzystać słynne włoskie jedzenie w ciastach, pierogach lub na grillu?

polenta

Polenta kukurydziana jest przygotowywana z semoliny, a jej zastosowania są bardzo zróżnicowane. To jeden z podstawowych elementów kuchni włoskiej, gdzie najczęściej podawany jest jako dodatek w postaci owsianki. Ale można z niego przygotować wiele innych potraw. Od ciasta przez budyń po frytki. Co prawda krążą różne plotki na temat polenty, przez co wielu jej unika, ale cała magia tkwi w odpowiednim przygotowaniu.

Co to jest polenta?

Jest to owsianka z kaszy manny kukurydzianej. Do jego produkcji używana jest siana kukurydza. Tradycyjnie przyrządza się ją w północno-wschodnich Włoszech i choć uważano ją za pożywienie biednych, dziś jest to stosunkowo używane i popularne jedzenie praktycznie na całym świecie.

Z rolnictwa konwencjonalnego czy ekologicznego?

Wróćmy jednak do samej kukurydzy. W uprawie, którą dziś można opisać jako normalną, w wielu przypadkach wykorzystuje się odmiany zmodyfikowane genetycznie. Ponadto są one następnie poddawane obróbce chemicznej herbicydami, pestycydami, fungicydami i insektycydami. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, a już na pewno nie w połączeniu z jedzeniem. Dlatego preferuj produkty z rolnictwa ekologicznego. Dziś są dość przystępne i często pojawiają się na półkach supermarketów.

Produkcja przemysłowa i krajowa

Semolina kukurydziana jest produkowana w zwykły sposób jako mąka z innych upraw. Podróż ziarna rozpoczyna się w leju samowyładowczym, skąd trafia do oczyszczalni, gdzie usuwane są zanieczyszczenia. Po tym następuje hydrotermalne przygotowanie ziarna, w którym wilgoć i ciepło działają na ziarno. Ułatwia to późniejsze oddzielenie skórki. Następnym krokiem jest usunięcie kiełków. Niestety przez to traci szereg składników odżywczych, ale z drugiej strony pozwala na poszerzenie asortymentu, a w szczególności na jego dłuższe przechowywanie. Kukurydza pozbawiona kiełków ma również niższą zawartość tłuszczu. Po tych korektach ziarno czeka już na własny proces mielenia.

kukurydza

Jak zrobić mąkę kukurydzianą w domu?

Możesz łatwo zrobić to w domu, jeśli masz okazję zdobyć kilka kolb kukurydzy. Najlepsze z własnych zbiorów. Przed zmieleniem kolby gotuje się w wodzie do miękkości, pozostawia do wyschnięcia na kilka godzin, a dopiero potem obiera się poszczególne ziarna. Prawie każdy blender z łatwością sobie z nimi poradzi.

Mając wyrośnięte kłosy możesz mieć pewność, że jest to produkt, który nie został poddany obróbce chemicznej, a także że został poddany starannej obróbce i nie został pozbawiony kiełków. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę wyższą zawartość tłuszczu. Lepiej nie zaopatrywać się w zapasy lub tylko na kilka dni wcześniej, ze względu na szybkie jełczenie.

Polenta jest niskokaloryczna i bogata w błonnik

Kukurydza jest niewątpliwie częścią zdrowej diety. Jest bogatym źródłem witaminy A, która wspomaga zdrowie oczu, ale także witamin z grupy B, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządów i procesów metabolicznych organizmu. Na przykład witamina B3 jest niezbędna dla naszego układu nerwowego.

Ponadto jest zdominowany przez wysoki udział błonnika, który bierze udział w utrzymaniu idealnej funkcji jelit, a nawet zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów nowotworów złośliwych. Oprócz błonnika kukurydza zawiera również potas, który zapewnia utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko zawału serca. Inne bogate minerały to fosfor, magnez, żelazo, cynk i kwas foliowy.

Korzyści odżywcze kukurydzy

Dzięki swoim właściwościom odżywczym kukurydza jest idealnym pokarmem dla każdego. Jest naturalnie bezglutenowy i lekkostrawny. W dzieciństwie dostarcza organizmowi substancji niezbędnych do zdrowego rozwoju fizycznego i psychicznego. W późniejszym okresie dorosłości utrzyma Cię w dobrej kondycji, podniesie ogólną witalność i zwiększy odporność na stres. Pomaga osobom starszym regulować ciśnienie krwi, a tym samym zapobiega zawałom serca, udarom i chorobom neurologicznym.

Jak gotować polentę?

Oto przeszkoda, która powoduje, że wiele osób odrzuca polentę. Przygotowanie nie jest takie trudne, ale za każdym razem jest trochę inaczej. A to zależy od tego, do czego chcesz go użyć. Podstawą jest zawsze mąka kukurydziana i woda. Różnią się tylko proporcje.

Aby przygotować owsiankę, lepiej wybrać gładką kaszę manną i dodać ją nieco mniej. Wystarczy 100 g na 1 litr wody. Jeśli chce dalej przetwarzać polentę, powinna być sztywna. W tym przypadku idealny stosunek to 1:6. Natychmiastowa polenta jest z pewnością łatwiejsza i szybsza, która będzie gotowa za 5 minut. Jest wstępnie ugotowany, a następnie ponownie wysuszony. Ale jest to kolejny proces, który chociaż producenci starają się być delikatny, usuwa niektóre substancje z żywności.

Pieczona polenta

Ulubione przepisy

Istnieje niezliczona ilość sposobów na wykorzystanie polenty w kuchni. Zacznijmy od podziału na słone i słodkie potrawy. W obu przypadkach przepisów nie zabraknie.

Polenta na deser

Zdecydowanie powinieneś spróbować słodkiej wersji. Najpopularniejsza jest owsianka z polenty. Jest przygotowywany z gładkiej kaszy manny i możesz go skosztować dokładnie według własnego gustu. Dużą zaletą jest to, że syci na długo i jest całkowicie bezglutenowy. Zawiera również pieczoną polentę, którą można przygotować wieczorem. Jego przygotowanie jest jeszcze mniej wymagające niż owsianka. Pieczona polenta nie musi być po prostu słodka.

Gęstą mieszankę można wykorzystać jako bazę do polenty do wszelkiego rodzaju ciast lub tart. Przygotuj bazę z sześciu części wody lub mleka roślinnego i dodaj jedną część kaszy manny. Gotuj masę przez około 45 minut, a następnie rozłóż na papierze do pieczenia w formie. Polenta powinna następnie odpoczywać w lodówce przez kilka godzin, najlepiej na noc. Do ciała można dodać orzechy, suszone owoce, szczyptę cynamonu i tym podobne. Przygotuj resztę ciasta według swojego ulubionego przepisu lub spróbuj naszego.

Ciasto z polenty

Jest bardzo prosty, świeży i jednocześnie zdrowy. Ciasto z polenty to dokładnie taka mąka, na którą można się tu i tam rozkoszować bez żalu.

Składniki:
100 g drobnej polenty kukurydzianej
150 g mielonych migdałów
150 g roztopionego masła roślinnego
60 kropli stewii
2 łyżeczki bezfosforanowego proszku do pieczenia
3 łyżki skrobi
skórka z 1 cytryny

Wymieszaj wszystkie suche składniki razem przed dodaniem roztopionego masła i stewii. Jeśli chcesz użyć innego słodzika, możesz zastąpić go syropem klonowym, ale dodaj trochę więcej zmielonych migdałów. Piecz w 180°C przez około 20 minut. Gotowe ciasto możesz udekorować lukrem czekoladowym lub szarańczynu lub przygotować lukier z soku z cytryny i syropu ryżowego. Jeśli zdecydujesz się na cytrynową, ciasto po upieczeniu nakłuć szpikulcem i dopiero wtedy zalać. W ten sposób polewa również dostanie się do środka, a mąka będzie smakować jeszcze lepiej.

Przepisy na słoną polentę

Zmień sposób doprawiania, a także przygotuj słoną polentę. Tradycyjnie podaje się słoną polentę, w której sól i zioła zastępują słodzik i owoce. Możesz przesłać tę poprawkę tak jak każdy inny załącznik. Alternatywnie możesz spróbować polenty z warzywami i wodorostami. To prosty, ale niezwykle pożywny lunch.

W naszym kraju częściej przygotowuje się stałą mieszankę, która po odpoczynku służy jako podstawa do przygotowania potraw. Z łatwością można z niego zrobić nawet frytki z polenty lub słone ciasto, którego za każdym razem możesz smakować inaczej.

Grillowana polenta

Sezon grillowy znów się rozpoczął, więc nie pozostaje nam nic innego, jak zaprezentować popularną grillowaną polentę. Do tego też przygotuj solidną mieszankę i wylej ją, gdy jest jeszcze ciepła, na papier do pieczenia, gdzie stwardnieje w lodówce. Po kilku godzinach potnij polentę w pożądane kształty, dopraw mieszanką oleju i przypraw i możesz zacząć grillować.

Kluska z polenty

Osoby na diecie bezglutenowej mogą już ją znać, ale jeśli nie, zdecydowanie spróbuj. Kluski z polenty są zdrowsze, szybsze i dużo łatwiejsze w przygotowaniu niż knedle ziemniaczane, nie mówiąc już o knedlach na zakwasie.

Składniki:
1 szklanka polenty (dowolnego rodzaju)
3,5 szklanki wody
sól i ewentualnie inne przyprawy do smaku

Wieczorem namoczyć mąkę kukurydzianą i pozostawić na noc w wodzie. Nie wylewaj rano, tylko całą zawartość wlej do garnka i zagotuj. Odczekaj do wrzenia iw tym momencie dodaj polentę i zmniejsz płomień do minimum. Dopóki w garnku jest wystarczająca ilość wody, nie trzeba jej mieszać. Skończysz za 40 minut. Następnie odstaw na 10 minut i gotowe. Uformuj knedle i od razu możesz je pokroić.

Tagy:
Polenta
09. 08. 2022   napisał/a: Pavel