Fasole w kuchni

Fasole

Podczas gdy fasola stanowi podstawę diety wegetarian i wegan, konwencjonalni konsumenci mają tendencję do ich unikania, podobnie jak innych roślin strączkowych. Sprawcą są nieprzyjemne wzdęcia, które jednak można znacznie zmniejszyć poprzez obfite moczenie i gotowanie do miękkości. Dowiedzmy się o fasolach i ich odpowiednim przygotowaniu.

Fasola należy obok ciecierzycy, grochu, soczewicy, soi lub łubinu wśród roślin strączkowych. Rozpoznajemy dwie główne grupy: znacznie bardziej rozpowszechnione fasola z rodzaju Phaseolus pochodzą z Ameryki Środkowej, podczas gdy ojczyzną mniejszego rodzaju Vigna (fasola mung, adzuki…) jest Azja. Na całym świecie znanych jest kilkadziesiąt gatunków fasoli, kilkanaście z nich jest szeroko rozpowszechnionych i szeroko uprawianych.

Fasola jest ważnym źródłem wysokiej jakości węglowodanów (w tym błonnika) i białek (około 22% w stanie suchym) i jest integralną częścią menu wielu kuchni narodowych ( Meksyk, Brazylia…). Wśród witamin i minerałów zawartych w fasoli znajdziemy potas, wapń, żelazo, mangan oraz witaminy z grupy B i C. Wiele powodów, aby fasolę regularnie włączać do swojej diety.

Podczas gdy dojrzała fasola jest uważana za roślinę strączkową, podobnie jak groszek, niedojrzałe strąki fasoli, które nie zawierają jeszcze tyle białka, są uważane za warzywa.

Z wyjątkiem mniejszych gatunków z rodzaju Vigna, takich jak wspomniana już fasola mung i adzuki, które również można kiełkować, wszystkie ziarna muszą zostać poddane obróbce cieplnej. Surowe nasiona zawierają trujący glikozyd, który ulega zniszczeniu podczas gotowania.

Jak gotować fasolę, aby nie pęczniała

Z tego punktu widzenia fasola jest jedną z bardziej problematycznych roślin strączkowych. Jednak wzdęcia można znacznie zredukować odpowiednimi kombinacjami pokarmów, a przede wszystkim odpowiednim przygotowaniem. Jego podstawą jest bogate moczenie. Zalej fasolę co najmniej podwójną ilością wody i dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej, która posłuży jako zmiękczacz. Moczyć przynajmniej przez noc.

Następnie wylej wodę, dodaj świeże, aby zmniejszyć wzdęcia możesz dodać zioła takie jak bazylia, szałwia, oregano, majeranek lub lubczyk, które jednocześnie poprawią smak czas. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie musisz bać się ich solić. Zasadniczo gotuj je na niższym ogniu (twardnienie często powoduje za dużo ciepła) zgodnie z wartościami zalecanymi w poniższej tabeli i upewnij się, że ziarna są naprawdę miękkie.

Jeśli nie, kontynuuj. W przypadku większości potraw lżejsze gotowanie fasoli nie zaszkodzi, a tradycją jest, że dobrze ugotowaną roślinę strączkową można dosłownie rozsmarować nożem do chleba lub że należy ją łatwo zgniatać między kciukiem a małym palcem. Przydatnym pomocnikiem, który znacznie skróci czas gotowania, jest szybkowar.

Dlaczego fasola jest moczona? Podobnie jak w przypadku większości innych niełuskanych roślin strączkowych, niektóre wzdęte oligosacharydy po namoczeniu są wypłukiwane do wody. Dlatego też nie nadaje się do dalszego użytku, w zasadzie jest wylewany i zastępowany świeżym, chociaż na niektórych opakowaniach suchych roślin strączkowych znajdziemy instrukcję „namoczyć i gotować w tej samej wodzie”. Wraz z późniejszą obróbką cieplną moczenie pomaga również wyeliminować niektóre substancje antyodżywcze, które m.in. pogarszają przyswajalność ważnych składników odżywczych. Wreszcie moczenie roślin strączkowych jest ważne z technologicznego punktu widzenia, ponieważ owoce muszą najpierw pęcznieć. W przeciwnym razie możesz również je ugotować, ale chociaż na zewnątrz będzie wyglądało na ugotowane, wnętrze nadal będzie trudne.

Zalecany czas gotowania dla różnych rodzajów fasoli:

fasola mung – 25 minut
pinto, granat, fasola adzuki – 40 – 45 minut
fasola duża (biała, kolorowa) – 65 – 70 minut
fasola, podbite oko – 80 – 90 minut

Mungo
Mungo
Mungo
Adzuki
Adzuki
Adzuki
Fazole
Fazole
Fazole

Poznaj: mungo, adzuki, pinto i co.

Różne rodzaje fasoli nadają się na różne okazje: wspomniane już mung są wspaniałe do kiełkowanie, adzuki są często używane w azjatyckich przepisach na rośliny strączkowe ze względu na ich delikatny orzechowy smak.

Czerwona fasola lub pinto są typowe dla pikantnej kuchni meksykańskiej – ze smażoną cukinią, pomidorem i ostrymi przyprawami są szybko przygotowywane i sycące jedzenie do ciast lub jako nadzienie do okłady i tortille. Jeśli zależy Ci na bardziej mięsistym smaku, już na początku dodaj do przepisu wędzone tofu pokrojone w drobną kostkę.

Biała fasola jest bardziej mączna i doskonale nadaje się do past (spróbuj to z suszonymi pomidory) a także do mieszania z warzywami skrobiowymi (dynia, bataty…) na kremową zupę lub, w grubszym wariancie, owsiankę.

W Czechach najczęściej spotykane duże kolorowe fasole można znaleźć w przepisach na zupy lub gulasze z fasoli. Na przykład spróbuj tej zimowej rozgrzewającej zupy). Fasolę można również wykorzystać do przygotowania burgerów wegetariańskich.

Fasola – gdzie z nimi iść?

  • zupy – nie tylko zupy z czystej fasoli, ale także na garści lub chipsy ziemniaczane
  • sosy – jeśli zmieszasz je z wodą i warzywami zawierającymi skrobię, otrzymasz wygodną i pożywną alternatywę dla śmietany
  • Mieszanki meksykańskie – tylko z chlebem lub zawinięte w tortille, które możesz zabrać ze sobą w drogę
  • klopsiki, klopsiki, burgery – są pyszne na ciepło lub na zimno, gdy włożysz je między bułkę i możesz zabrać je ze sobą na przekąskę lub od razu w podróż
  • owsianka – szczególnie dobrze pasuje do białej fasoli o bardziej neutralnym smaku – są doskonałe jako dodatek do pieczonych warzyw
  • do smarowania – oprócz roślin strączkowych pamiętaj o dodaniu składnika tłuszczowego i, dla lekkości, pieczonych warzyw korzeniowych
  • w sałatkach – łyżka dobrze ugotowanych roślin strączkowych zwiększy kaloryczność i ilość białka

Mungo, adzuki, pinto, černé oko a další druhy fazolí koupíte online v eshopu Grizly.cz.

14. 09. 2022   napisał/a: Pavel