Ciecierzyca w kuchni – hummus, falafel, słodkie i słone przekąski

Ciecierzyca

Hummus lub falafel to dwa z najsłynniejszych na świecie przysmaków z ciecierzycy. Ta roślina strączkowa, nazywana w naszym kraju grochiem rzymskim, coraz częściej pojawia się w menu domowym. Istnieje jednak wiele rodzajów i wariantów kolorystycznych. W arabskich sklepach można znaleźć na przykład ciecierzycę królewską, która jest dwukrotnie większa od zwykłej ciecierzycy.

Po co regularnie dodawać ciecierzycę na swoim talerzu? Ciecierzyca zawiera około 19% białka, 50% węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym i 5% tłuszczu. Nie bez znaczenia jest również udział błonnika. Spośród witamin na uwagę zasługuje zawartość kwasu pangamowego (witamina B15), uważanego za skuteczny przeciwutleniacz, a z minerałów wysoki procent wapnia, magnezu i fosforu. W przeciwieństwie do grochu czy fasoli zawiera również mniejszą ilość wzdętych oligosacharydów.

Ciecierzyca – przepis na właściwe przygotowanie. Głównie długie moczenie i gotowanie

Ciecierzyca wymaga jednak dłuższego przygotowania. Zaleca się namaczanie przez 12 do 24 godzin (zmień wodę po 12 godzinach). Następnie gotuje się w świeżej wodzie na małym ogniu przez około 90 minut. Po prostu musi być miękka. Możesz skrócić czas używając szybkowaru. Zgodnie z „porady babci” można poprawić strawność dodając tymianek lub szałwię. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule o gotowaniu roślin strączkowych.

Wskazówka: nie bój się gotować dużej ilości ciecierzycy za jednym razem. Jak widać w kolejnych wierszach, z tej „rogatej” rośliny strączkowej można wyczarować szeroką gamę potraw. Część można wykorzystać bezpośrednio do jedzenia, a część przechowywać w lodówce, gdzie ugotowane rośliny strączkowe starczą na około 4 dni. I podziel porcję na porcje o zawartości około jednej puszki, a następnie zamroź każdą z osobna.

Przepisy na ciecierzycę

Ma szerokie zastosowanie w kuchni dzięki przyjemnemu orzechowemu smakowi i temu, że dobrze komponuje się zarówno z daniami słodkimi, jak i słonymi. Zmieszany z daktylami lub innymi suszonymi owocami można z niego wyczarować deserowe kulki, a w pikantnej kuchni doskonale sprawdza się w zupach lub gulaszach. Swoją sławę dała hummusowa pasta do smarowania, którą można urozmaicić lub rozjaśnić mieszając razem z tą samą częścią pieczonych warzyw skrobiowych.

Wdzięczny jest także za ciecierzycę na papryce, gdy jej część miesza się z kremem warzywnym na gęsty sos. Falafel „klopsiki” z ciecierzycy są bardzo dobre dla smaku, mniej do smażenia (bo szybko się wyprzedają), które jednak powstają tylko z namoczonej, nie gotowanej ciecierzycy.

Pieczona ciecierzyca

Pieczona ciecierzyca z przyprawami posłuży jako zdrowa przekąska na wieczorny relaks. Procedura jest prosta – odcedź ugotowaną ciecierzycę. Następnie wymieszaj je z łyżką oliwy z oliwek i łyżką ulubionych przypraw – może to być słodka lub ostra papryka, kruszony kminek, garam masala. Przez chwilę razem marynujemy, a następnie rozprowadzamy cienką warstwą na papierze do pieczenia i pieczemy w 180 stopniach przez 30-40 minut. Ciecierzyca pozostanie miękka w środku, ale chrupiąca na powierzchni. Jako przekąskę najlepiej jest tylko lekko schłodzony. Przechowujemy go w lodówce i możemy go używać zamiast grzanek w zupach lub sałatkach.

Kiełkowanie ciecierzycy

Możliwe jest również kiełkowanie ciecierzycy, ale surowa ciecierzyca jest trudniejsza do strawienia. Obróbka cieplna znacznie pomoże. Możesz zainspirować się przepisem na pučálka. Procedura jest dokładnie taka sama, tylko groszek zastępujesz ciecierzycą. Po co go gotować lub piec, zadajesz sobie pytanie, kiedy traci się większość korzyści płynących z kiełkowania (np. enzymy). Po prostu dlatego, że po prostu smakuje inaczej niż gotowane.

Aquafaba

Cennym surowcem może być również woda pozostała po gotowaniu ciecierzycy. Gdy zostanie zredukowany przez dalsze gotowanie do konsystencji cienkiej galaretki, może być również stosowany jako alternatywa dla białka jajka – np. z olejem do majonezu domowego. Nie wierzysz? Spróbuj wygooglować słowo aquafaba.

Mąka z ciecierzycy

Mąka z ciecierzycy jest również przydatnym pomocnikiem w kuchni. Jedna czubata łyżka zastąpi jajko jako spoiwo. A jeśli zmieszasz go z czarną solą Kala namak, wyczarujesz wspaniały i bardzo autentyczny smak omlet na patelni.

07. 08. 2022   napisał/a: Pavel